SPORT

Vandernet 31.5.2011

TURVALLISUUSTIEDOTE: Petzl Scorpio ylimääräinen tarkastus!

TÄMÄ TIEDOTE VAATII TOIMENPITEITÄ JOKAISELTA JOLLA ON HALLUSSAAN PETZL SCORPIO NYKÄYKSENVAIMENNINTUOTE VIA FERRATOILLE!

Ranskassa on tapahtunut Via Ferrata onnettomuus, jossa nuori mies on tippunut kallioseinältä. Tällä hetkellä saatavilla olevan tiedon mukaan onnettomuus on saattanut johtua Petzl Scorpio nykäyksenvaimentimen valmistusprosessissa olleesta virheestä. Kiipeilijä on sairaalahoidossa ja toivomme pikaista paranemista.

 

Kyseessä on tuotantotekninen asia, jonka ilmenemisen todennäköisyys on erittäin pieni.

 

TÄMÄ TIEDOTE VAATII TOIMENPITEITÄ JOKAISELTA JOLLA ON HALLUSSAAN JOKIN PETZL SCORPIO TUOTE.

 

Toimenpiteet:

1. Kaikkien Petzl Scorpio nykäyksenvaimentimen sisältävien tuotteiden käyttö keskeytettävä välittömästi

2. Kaikille tuotteille tulee tehdä ylimääräinen tarkastus oheisten ohjeiden mukaisesti. Tarkistuksessa varmistetaan että nykäyksenvaimentimen molemmissa päissä on oikea määrä (3+2) tikattuja poikittaispalkkeja. Kunnossa olevan tuotteen käyttöä voi jatkaa normaalisti.

 

TÄMÄ EI OLE YLEINEN TAKAISINKUTSU, TUOTTEITA EI TULE LÄHETTÄÄ VANDERNETIIN!!

Tämä ylimääräisen tarkistuksen tekeminen ei korvaa suojaimelle suoritettavaa vuositarkastusta.

 

Petzl on valmistanut yli 40 vuoden aikana miljoonia henkilösuojaintuotteita, tämä on ensimmäinen kerta kun onnettomuus on oletettavasti tapahtunut varusteen virheen vuoksi.

 

Kaikki maahantuomiemme Scorpio tuotteiden käyttäjät on jo tavoitettu henkilökohtaisesti. Pidämme käyttäjien turvallisuutta tärkeimpänä asiana ja sen varmistamiseksi tulee tehdä riittävät toimenpiteet, joten tämä tieto on aiheellista saattaa myös niille jotka ovat mahdollisesti hankkineet Scorpion ulkomailta.

 

Lisätietoja: vandernet@vandernet.com p. 020-7418330

Siirry sivun alkuun

Tulostusversioon